Home > Rozšířené možnosti > Propojení s účetním systémem Pohoda

Propojení s účetním systémem Pohoda

Návod na propojení eshopu s účetním systémem Pohoda. Propojení dat  je možné jak z eshopu do Pohody, tak z Pohody do Eshopu.1/ Již využívám Pohodu a data z ní chci nahrát na eshop

Zálohy:


 • Eshop je zálohovaný každý den cca v 6:00. O zálohu by bylo možné požádat nás.
 • V Pohodě doporučuji před testováním udělat zálohu -> V horní liště Soubor / Zálohování / Zálohovat vše / Odškrtnout "Zálohovat pouze změněné souobry" -> Dokončit. Tímto vytvořete zálohu dat v Pohodě.

 1. Spustit administraci eshopu / sekce eshop / Účetní programy / vybrat Pohodu.
 2. Nastavit IČO provozovny a dole u importu produktů uložit soubor "pohoda_export_pozadavek.xml" ( filtr internet ) na PC.
 3. Spustit Pohodu
 4. Vybrat skladové zásoby, které chcete na eshop exportovat. Určuje to kolonka "Internet" v detailu jednotlivých skladových zásob.
 5. Nahoře v liště vybrat Soubor Datová komunikace / "XML import / Export"
 6. Jako typ XML ke zpracování vyberte soubor. Jako vstupní složku nebo soubor ( request ) vyberte soubor "pohoda_export_pozadavek.xml" ( filtr internet ) uložený z administrace eshopu.
 7. Jako výstupní složku nebo soubor si nastavte místo ( soubor ), kam se má export vygenerovat a pokračujte pomocí "další".
 8. Dále nastavení ponechte a opět pokračujte pomocí "další" na obrazovku s výsledkem o zpracování. Zde rozklikněte tlačítko "Otevřít cílovou složku" a uložte souobor s exportem na PC.
 9. Nyní v administraci eshopu, v dolní části obrazovky máte možnost "Import produktů". Vyberte soubor s exportem vytvořený v Pohodě.
 10. ! POZOR ! Pokud chcete vymazat kategorie, produkty, číselníky vlastností a dostupnosti z eshopu, zaškrtněte "Smazat všechny současné produkty, kategorie, číselníky vlastností a dostupnosti.". Toto udělejte pouze v případě, že chcete všechny produkty spravovat v Pohodě. Není ale možnost spravovat číselníky vlastností a dostupnosti.
 11. Pokud chcete data z Pohody přidat k datům v eshopu, kolonku "Smazat všechny současné produkty, kategorie, číselníky vlastností a dostupnosti." ponechte nezaškrtlou.¨
 12. Dokončete tlačítkem "Nahrát"
 13. Nyní se podívejte do sekce Produkty a vymažte položky typu "Poštovné, dopravné" pokud jste nějaké v Pohodě měli zadány.


2/ Zatím jsem Pohodu nevyužíval a chci do ní nahrát data z eshopu

 1. Spustit Pohodu
 2. Nahoře v liště vybrat Soubor / Účetní jednotky.
 3. Kliknutím do prázdného řádku založíte novou účetní jednotku.
 4. Vyplňte údaje o nové jednotce ( o firmě ), všechna nastavení jinak ponechte výchozí. Po dokončení je pro propojení klíčové IČO jednotky ( firmy ).
 5. Nyní se přihlaště do administrace eshopu / sekce eshop / Účetní programy / vybrat Pohodu a vyplňte do kolonky IČO provozovny IČO zadané v Pohodě a stiskněte tlačítko "nastavit".
 6. Do kolonky "Výchozí kód skladu" zadejte nějaký vlastní kód. Například "01" a stiskněte tlačítko "nastavit".
 7. Nyní nechte vygenerovat export produktů. Všechny 3 soubory ( pohoda_export_vyrobky.xml , pohoda_export_sklad.xml a pohoda_prexport_kateg.xml ) pak uložte na PC.
 8. V Pohodě pak nahoře v liště vyberte Sklady / Sklady a založte sklad se zkratkou zadanou v eshopu. Tedy např. "01" ( pokud již není vytvořený ).
  • Pro verzi Pohody 9900 a vyšší ( podporuje import členění skladů ): Nyní vyberte nahoře v liště Soubor / Datová komunikace / XML import/export. Jako vstupní složku nebo soubor vyberte soubor "pohoda_export_kateg.xml" vygenerovaný eshopem. Pokračujte pomocí "další" až na dokončení importu.
  • Pro verzi Pohody nižší než 9900 ( nepodporuje import členění skladů ): Nyní vyberte sklady / členění skladů a vytvořte identickou strukturu členění, jako máte v eshopu.
 9. V záložce sklady / cenové skupiny založte cenovou skupinu s názvem "SK". Mezi cenovými skupinami musí být alespoň 1 ( eshop využívá jako výchozí ).
 10. Nyní vyberte nahoře v liště Soubor / Datová komunikace / XML import/export. Jako vstupní složku nebo soubor vyberte soubor "pohoda_export_vyrobky.xml" vygenerovaný eshopem. Pokračujte pomocí "další" až na dokončení importu.
 11. Stejný postup proveďte pro druhý soubor"pohoda_export_sklad.xml".Další návody


Chci načíst objednávky z eshopu do Pohody

 1. Po uskutečnění objednávky v eshopu můžete v sekci Účetní programy můžete nechat vygenerovat objednávky. Soubor "pohoda_export_objednavky.xml" si uložte na PC.
 2. V programu Pohoda pak v horní liště vyberte Soubor / Datová komunikace / XML import/export. Jako vstupní složku nebo soubor vyberte soubor "pohoda_export_objednavky.xml" vygenerovaný eshopem. Pokračujte pomocí "další" až na dokončení importu.

Chci z Pohody do eshopu pouze aktualizovat sklad výrobků

 1. Spustit administraci eshopu / sekce eshop / Účetní programy / vybrat Pohodu.
 2. Nastavit IČO provozovny ( pokud ještě nemáte nastavené ) a dole u importu produktů uložit soubor "pohoda_export_pozadavek.xml" ( filtr internet ) na PC.
 3. Spustit Pohodu.
 4. Nahoře v liště vybrat Soubor Datová komunikace / "XML import / Export"
 5. Jako typ XML ke zpracování vyberte soubor. Jako vstupní složku nebo soubor ( request ) vyberte soubor "pohoda_export_pozadavek.xml" ( filtr internet ) uložený z administrace eshopu.
 6. Jako výstupní složku nebo soubor si nastavte místo ( soubor ), kam se má export vygenerovat a pokračujte pomocí "další".
 7. Dále nastavení ponechte a opět pokračujte pomocí "další" na obrazovku s výsledkem o zpracování. Zde rozklikněte tlačítko "Otevřít cílovou složku" a uložte souobor s exportem na PC.
 8. Spustit administraci eshopu / sekce eshop / Účetní programy / vybrat Pohoda.
 9. V dolní části je možnost "Import produktů". Vyberte soubor vytvořený v Pohodě.
  • Aktualizace skladu - Zaškrtnout kolonku "Chci z účetního programu načíst pouze stav skladu produktů již existujících v eshopu".
  • Aktualizace ceny - Zaškrtnout kolonku "Chci z účetního programu načíst pouze cenu produktů již existujících v eshopu".
 10. Dokončete tlačítkem "Nahrát".

Užitečné informace

 • Cena produktu se načítá z 1. zadané cenové hladiny nebo z cenové hladiny s názvem "internet".